Не избягвайте страданията, но се ползвайте от тях.
Чрез големи страдания се подхранва човешката съвест. Хора, които никога не са страдали, са най-жестоки. Страданията са първото условие за поумняване на човека. Дойдат ли страданията, превърнете ги в добродетели. Който е страдал много, е мек и добродетелен. Без страдания не можеш да добиеш мекота, нито благородство. Когато човек страда , той става по-добър, по мек. Страданията и скърбите са Божествените рала, които преорават почвата, за да поникнат семената на Добродетелите.
Страданието е прекопаване на душата. Също както една земя, ако не се копае, няма да роди нищо. И онези, които не искат да страдат, няма в нищо да прогресират.
Човек страда по три причини: или защото не мисли право, или защото не чувства право, или защото не постъпва право.Друга причина за страданията е следната: някой път те са родилни мъки, за раждане на нова идея в човека. А понякога страданията са изпити. Изпитват човека доколко е разбрал това, което е научил.
Друга причина за страданието е следния закон: когато човек минава от една фаза в друга фаза, в преходния период, на границата между двете фази, той минава през страдания. Големите препятствия, които природата туря, имат за цел да развият в човека нещо хубаво и мощно.Има и други страдания, наречени идейни. Ти се бориш за една възвишена идея и страдаш. Това са страдания за идея.
Човек, като страда, скъсва въжето, с което е вързан от силите на тъмнината. Без страдания, няма повдигане. Това е един велик закон. Страданията са причина за приизжането на нови енергии в живота.
Страданията биват два вида: възходящи и низходящи. При първите страдания човек се повдига и облагородява, а при вторите се понижава и ожесточава. щом е тръгнал надолу, трябва да върви в тази посока, докато не стигне дъното. Същия закон се отнася и за възходящите страдания.
Самотата е най-голямото изпитание, най-голямото страдание, при което една душа може да се постави. Страданията сближават хората. Колкото повече страдат хората, толкова повече се сближават.
Ще ви дойдат страдания, които са ви необходими за вашето развитие, но няма да ви дойде по-голямо страдание от това, което може да носите.Вие ползвайте страданията за вашето благо. Всички велики хора са страдали, а страданията именно са били стимул за тяхното повдигане. А тези, които не са имали никакви спънки, а напротив, са имали удобства, са останали назад.
И в най-големите страдания старайте се да бъдете тихи и спокойни в душата си. Не е лесно изкуство - да страдаш вътре в себе си и да покажеш, че си спокоен. Изкуство е да страдаш и да кажеш: : “Не съм само аз, милиони хора страдат едновременно с мене.”
Днес животът на земята е изложен на големи промени. Изключителни явления, изключителни събития идват. Това не трябва да ви плаши, но будни трябва да бъдете. Професорите на светлината искат да наместят умовете на хората, да смекчат сърцата им и да моделират тяхната воля. Тази е една от великите задачи, която трябва да се реализира. Земята трябва да се пречисти. Пречистването ще стане с огън. Идва огън в света. Които минат през огъня и издържат, те ще сложат начало на Новата култура.Всички ученици, които не са готови да се мъчат, да не прекрачват прага на окултната школа, защото той е свещен.Това е първото правило.Не съъм аз, окйто изисквам мъчението, то е един неумолим закон на битието, който ще си остане в сила завинаги!Колкото повече изпитания, страдания, неволи има един ученик, толкова повече Небето благоволява към него, защото го подготвя за велика мисия. Ученикът трябва да мине през огъня на мъките, за да се очисти, да се смири.




