Духовното месоядство - омразата - е по-лошо и от свинското месоядство. Любовта е по-силна от омразата, защото Бог е на страната на Любовта. Омразата е болест. Който мрази, той пие духовна отрова. При Любовта човек пие елексира на живота. Омразата води да заслепяване. Обикновеният човек не вижда в мрака. Има насекоми и животни, за които светлината е мрак, те се заслепяват от нея. В Любовта има Вечност, а омразата е временна. Любовта постига абсолютно всичко, защото тя е самият Бог.
За Любовта всичко е хубаво, за омразата всичко е лошо. Чрез омразата и отмъщението ти си създаваш противници за бъдещето си. Отмъщението не е сила, а слабост. Да благословиш врага си, това е най-големият удар - той е в друго измерение. Никакво отмъщение, а мощна работа върху себе си - така ти ще победиш враговете си, защото ще придобиеш оръжието на светлината, на Любовта. Истинският ученик отмъщава с Любов и търпение.
Тайната на храненето е ключът на живота, ключът на висшата енергия. Лошата храна води към война. Целта на войната е да разруши омразата чрез закона на пробуждането.
Будният има да разреши една велика задача - пълна победа над змията, контрол над тази дива енергия. Само тогава енергията се превръща в творчество, защото Духът се включва. Висшият Идеал лекува безумието, защото енергията е паднала в лъжата, в омразата и е загубила силата си. При Любовта като Принцип енергията не се губи. Духовете взаимно си усилват енергията в своя път.
Чрез омразата ти пропукваш своята аура и нямаш вече защита. Затова любете враговете си, за да се защитите от тях. Защо трябва да ги обикнеш? - Защото Любовта е Бог, Който топи омразата и враговете, както слънцето топи леда. Любовта в другия свят е духовна топлина, а злото е духовен лед.
Енергията на омразата се улавя само от слабите и невежите, защото само те се хранят с груби еманации. Когато любим враговете си, ние разреждаме злото в тях и в себе си.
Окултната наука казва: „Да мразиш, означава да се обезсилваш“. Също: „Да мразиш, значи да си извън светлината“. Щом омразата се допуска, за какво образование можа да става дума? Какво образование може да има една слаба воля? Това означава, че ние сме длъжни да развием своята воля, за да можем да се освободим от вмешателството на падналите духове.
Бедността е синоним на бедното мислене. Омразата е бедност, Любовта е богатство, т.е. дълбока каса. И тази Любов се е разляла в етера като Безкрайност. Сега Любовта обитава в най-закътаните дълбочини на сърцето. А това, което е закътано, е съвършено и това закътаното е Любовта, която се съхранява.

