КОМЕТИТЕ
От Кабалистическа гледна точка. Понеже кометите имат връзка с желанието да даваш, затова първо ще кажа няколко неща за желанието, и после ще ви обясня нещо за тайните на кометите.
Според Кабалата, тайната на желанието да даваш, говоря за чистото даване, се състои в това, че то отстранява времето и пространството. И когато ученикът се научи да получава, за да дава, той встъпва в контакт с Космоса и Висшите Йерархии. Кабалистически, желанието да получаваш за себе си се явява като съкращение на вътрешното съзнание, това води до отнемане на свободната воля. Човек, който злоупотребява със свободния избор, изгубва своята воля. За такива хора се явяват изненади, които внасят смут и разрушение в тяхното развитие, ако не се събудят.
Кометите символизират изненадите. Според Кабалата кометите са бунтовници в нашата слънчева система. Те не се появяват по обикновените закони на живота, а неочаквано. Всички планети се движат по определен ред около слънцето, но за кометите няма ред. Те се явяват необичайно, внезапно и загадъчно. Кометата има тайно движение и затова учените винаги се объркват, защото то не се поддава на техните изчисления, т.е. на изчисленията на ума. Кометите са тайни членове на нашата слънчева система. Шавит - означава комета на иврит. Нейната тайна е скрита във вътрешността на буквите. В еврейските букви е закодиран секретът на енергията на самата идея.
Кометата се явява изненадващо, за да създаде в човека подтик за навлизане в ново равнище, нов подем, навлизане във вътрешността на световете. Според Кабала това по-дълбоко разглеждане е свързано с идването на Месия. Това означава, че кометите са закони на Бялото братство. Кометата е Окултна сила, която съкрушава преданите на ума. Учените са избрали пътя на науката, а не Пътя на Посвещението.
За пробудените кометите се смятат за знамения на равновесието и Свободата. За учените тя е знамение на злото. Тя руши техните представи, защото те са фалшиви. Според Кабалата, кометите имат Мистичен образ: глава и опашка. Кабалистически това е една от най-могъщите букви, свързани с Тайното Име на Бога. Тази буква носи голям заряд от енергия и прави кръговрата в човека, преобразява го. Тази буква има образа на змията. Чрез змията Бог преобразява човека, змията е инструментът.
Кабалистите си задават един много деликатен въпрос: Явява ли се опашката на кометата като нещо отделно от главата или са едно цяло? Опашката е един символ, отделен от главата, който означава: опашката символизира света, т.е. излъченото от главата, а главата е Божественият свят.
Да гледаш кометата с телескоп, това е глупост. Първо, телескопът е глупост. Втората глупост са двете очи, двете съзнания. Истината е в едно единствено Око. Животът на кометата може да бъде наблюдаван само с Тайното Око и силата на благословението, идващо от Бога чрез Учителя.
Според Кабала, да видиш Бог в кометата е Тайна Наука. Ученикът задължително ще се сблъска с много опасни и Мистични преживявания. Някои Посветени не са издържали и са се връщали назад в своето развитие. Да видиш Бог, Древния в песъчинка, в една комета е Тайна Наука - за нея още не се говори.
Елеазар Хараш

