Брат Михаил, това е опит и мъдрост. Това е същество, което е видяло, защото вдъхновението вижда Безкрая. Той е същество от Древен род. Той е същество - Жезъл, същество - Единство.
Брат Михаил е докоснат от изначалната скритост и затова той живее като Дух, а не като човек. В неговото Слово тече духовност, мъдрост, яснота и лекота. Когато влезем в това Слово, ставаме вечни. Това е същество на Любовта и същество, което навлиза дълбоко… и е навлязло дълбоко в Мъдростта!
Учителят Васища* е бил жрец в слънчевата династия, още от Първата раса на боговете. Почита се като Велик Дух, потопен още в древността в непрекъснато блаженство. Както ви казах и преди, това е прероденият впоследствие Брат Михаил.
Познавам го от хиляди години, даже и в това прераждане имах два подаръка от него, но това е друга тема. Този Йога Васища се опитал да спори с Бога. (това е прероденият впоследствие Брат Михаил). И досега има свещени книги, писани в древна Индия, които се крият от хималайските мъдреци (той е живял там в пещерите) и се предават само устно. За най-висшите степени на чакрите и на йога се предават устно, не се изнасят, забранено е да се издават в света.
Бог му казва да слезе да помага на хората, не в това прераждане, а тогава, той казва: Господи, не искам. Бог му казва: Трябва да слезеш, има там души определени, трябва да се повдигат. Той казва: Господи, каква услуга мога да Ти направя? Нищо. Ти знаеш, че долу е една игра — и робството е една игра, и свободата е една игра, за какво да слизам? Бог му казва: Ще слезеш. Омраам, или тогава Йога Васища наречен, продължава да спори. Бог му казва: Ще отнема всезнанието ти! Произнася Първично Слово: Отнемам всезнанието ти! И брат Михаил започва да се чуди кой е той, какъв е бил.. и после Бог му казва: Ще слезеш на земята. Той му казва: Кой съм аз? Кой си ти? Кой ми говори? После Бог му връща всезнанието и брат Михаил разбира, че просто трябва да слезе. Когато говорим за Божията воля, малко или много е смешно да се опитва някой да спори. Освен символично, донякъде, но трябва да знае кога да прекъсне, защото после става опасно.
В древността го наричали „Кулапати”, „Изначален Учител”. И сега има тайни книги, които в Индия и в Тибет се крият. Те се отнасят до най-висшите тайни и забранени степени на йога. Изключителен древен Учител.
Брат Михаил е слънчево същество и още от малък той е осъзнал как невидимият свят му помага. Жаждата му за истинска Мъдрост надминава видимия свят. Брат Михаил казва: “Аз вярвам в невидимия свят, даже само в него вярвам, защото цялото наше съществуване се управлява от невидимия свят и е пронизано от него.” Още от малък той е способен да се концентрира с часове върху природата, водата, огъня и да се уединява.
Още от млад той отдава изключителната си енергия за духовна дейност и много работи, но усеща, че му трябва водач, истински духовен Учител. Той осъзнава, че Учителят е най-голямото богатство в този свят. Той знае, че Учителят е чистият Създател на пътя навътре. И по-късно той го среща във Варна, близко до гарата, в хотел „Лондон”, и му посвещава целия си живот. И по-късно казва за него, че това е Учителят на Учителите.
Брат Михаил споделя, че при срещата им имало нещо, което не се поддава на обяснение. Става въпрос за Откровенията на мълчанието — при такива срещи те се случват, т.е. те се запознали вътрешно, те се разпознали вътрешно от миналото; те се разпознали взаимно и нямало нужда от думи. След тази среща започват вече много други срещи — срещат се сутрин пред морската градина, на път към брега, за посрещането на слънцето.
Това е значи голям мъдрец, голям учител, благословен Тайно от Учителя. Има много случки скрити от Братството. Той го кара да учи френски. Защо? Невидимият свят на времето във Франция - душите напредналите, душите са готови: “чакаме Истинския Учител”. И Учителят вижда, че само Брат Михаил е достоен. Тайно го благославя, имат среща насаме, казва му да учи френски сериозно. Той започва. После го злепоставя пред Братството нарочно, за да издържи той, да види дали има Любов. Ако той има Любов, ще издържи обидата. Пред Братството, Учителя!… Това са скрити неща насаме, те стават винаги от хиляди години. Казва му, че Брат Михаил и неговия приятел са от черното братство. Те Братството само това чакат и те се хващат за тези думи…, защото те не са вътре в нещата. Един Мъдрец, Учител няма да разкрива тънки подробности на хората - той, на който трябва - насаме. Злепоставя Брат Михаил като му казва, че е от черното братство и всички така се настройват. Брат Михаил обаче има голяма Любов. Древен е. Той знае за какво става въпрос. Ако той издържи изпита, значи е готов за Франция и да проповядва Истинско Учение. Щом няма Любов, какво ще ходи там, какво ще прави? Щом не може да понесе, и то от Учител, когато е още по-тежко…! Разбира се, той издържа, тайно благодари на Учителя, Учителят го благославя насаме, изпраща го. И в момента над двайсет езика, милиони хора… И то ще расте това, защото това е нещо, което е благословено един път, благословено завинаги…!
Омраам за Учителя: ( Изгрев, Севър, Париж, 28-и Септември 1947 година):
Върху мен лежи голяма отговорност. Аз съм и си оставам ученик на Учителя Дънов. Той ме изпрати при вас не защото си мислеше, че съм съвършен, а защото вярваше, че ще се усъвършенствам в тази съвместна работа, която ще предприемем тук заедно.
Без моето знание той ме подготвяше дълго време и един ден ми каза: “Силата ти не е за тук, а за друго място.” Впоследствие, след пристигането ми във Франция, той продължи да ме насърчава в работата ми и в моите методи чрез мислите си, чрез писмата си и чрез пратениците, които идваха от България по негова заръка.
Сега, когато е напуснал Земята, ме обвиняват в предателство спрямо Учението му, почти навсякъде издигат пред мен прегради, като разпространяват клевети: твърдят не само, че съм дошъл тук без негово съгласие, но дори и че той ме е изгонил от своята Школа. Защо трябваше да се изчака неговото заминаване от този свят, за да започнат някои хора да пускат тези слухове? Ако онези, които са ме познавали в България смятат, че съм си присвоил, без да имам право мястото, което сега заемам, нека да се изправят тук и ясно да го заявят - чакам ги…. (последва мълчание и хората, към които бяха адресирани тези думи, напуснаха залата и повече не се върнаха).
Не се интересувайте толкова много от мен. Ако мъдростта, която ви нося е способна да ви помогне, то е, защото тя идва от Учителя Дънов. Той е работил върху мен в продължение на години, затова аз съм негов духовен син - ще разберете това по-късно. Ако някои от вас искат да ме напуснат, нека го направят, но само ще ги помоля никога да не се отказват от Учението на Учителя, защото това е съкровището, което той ни остави.
Вдъхновения от Омраам:
Свободата на човека се определя според близостта с Бога.
*
Свободата трябва да я придобиеш и затова твоят дух трябва да стане много богат, богат с Истината.
*
Истинското познание не е себепознанието. Истинското познание е да позная Тебе, Единния Истинен Бог.
*
Само Духът може да се слее с Бога и да изживее вкуса на свободата. Духът е квинтесенция. Духът е Синът Божи, а душата е дъщеря на Бога.
*
Душата е възхитително, божествено, изразено, женско начало. Душата се нуждае от свещена жертвеност. Душата работи върху своята вечност, а духът работи върху своята безконечност.
*
Мъдрият не се намира под влияние на звездите, той се намира под влиянието на Бога. За да бъдеш свободен, трябва да станеш слуга на Този, Който е абсолютно свободен.
*
За да се създаде този свят, Бог е ограничил една част от Себе Си и тази част, която е ограничена, се подчинява на законите, които Той сам е дал.
*
Великото Всемирно Бяло Братство, което винаги е съществувало и се състои от всички светии, пророци, Посветени, Велики Учители, Ангели, Архангели и Богове, периодично решава да изпраща по един спасител на Земята. Оттам са дошли Рама, Буда, Лао Дзъ, Фу Си, Питагор, Хермес Трисмегист, Мойсей, Христос, Петър Дънов... Всеки от тях е бил изпратен, за да даде една нова форма на все същите Вечни Принципи. Винаги и навсякъде става въпрос за едно и също Учение, защото Истината е неизменна. Но понеже човечеството еволюира, развива се, то средствата, методите и формите никога не трябва да остават едни и същи.
*
Във Великото Всемирно Бяло Братство ние учим хората на синтез, защото целта ни е да обединим целия свят, да обичаме целия свят.
Любовта е синтез. Когато обичате някого, вие искате да бъдете близо до него, да се слеете с него. Чрез анализа ние можем да с учим, но чрез синтеза ние чувстваме и живеем.
*
Съюзът е най-важното нещо, защото ви позволява да концентрирате всички сили и енергии в една точка, в която те са в равновесно състояние и хармония. Те работят заедно и вие ставате могъщи. Такова сливане принадлежи на Духа.
*
Само с Любовта и синтеза е възможно Великото Всемирно Бяло Братство да се проявява чрез хората в света. Синтез е не да бъдете слепени както са слепени елементите в предметите, но заедно да доведете Царството Божие на земята, Златната Епоха.
*
Чувството за колективност, за братство ще расте все повече и повече в Сърцата на хората. С времето така ще се стекат обстоятелствата, че колективният начин на живот ще се разпространи навсякъде по планетата.
*
Сега се изработва твоето следващо прераждане; и затова бъди много буден, за да живееш Духовен живот и след време да имаш чисто посяване. За да живееш Духовен живот, не е необходимо да си устроен материално - защото материалният живот никога не може да се устрои напълно.
*
Нужно е непрекъснато да вървим към високия идеал. Личността (нисшето) всичко усложнява. Нисшето иска всичко да гори и да се руши. Индивидуалността е тънка, деликатна, внимателна и тиха. Никога не вика, не насилва, не настоява. Нисшето е шумно - все вика за своите права, говори глупаво. Илюзията - това е философията на разделението, това е нисшето. Когато не разбираме нещата, то е, защото нисшето ни заслепява. Ако се поддадете на нисшето, навсякъде ще виждате разделение и илюзия. Само благодарение на волята ученикът се слива с Великото същество - Божественото.
*
Царството Божие е светлото у човека, то не се изменя при никакви условия. Божественото е пълно с аромат - то постъпва винаги чисто и освобождаващо. Висшето изпълнява замисъла на Бога, а нисшето живее за себе си. Който служи на Бога, всички небесни същества му помагат и направляват живота му.
*
Да поставиш Бог начело на своето същество, значи да намериш точка-център на абсолютното си равновесие... Докато не поставите вашата опорна точка в Бога и не я закрепите стабилно, най-малкото объркване във вашия живот ще ви изкарва от равновесие. Успеете ли обаче, да заложите всички ваши надежди, цялата си вяра, цялото си доверие, цялата си обич в Създателя, каквото и да ви се случи, вие ще запазите стабилност и устойчивост.
*
Учителят може да използва аурата си, за да помага на милиони и трилиони безтелесни същества в пространството. Да, неговата аура може да достигне и помага на същества дори от отвъдния свят. Аз съм изучавал този въпрос и мога да ви кажа, че Учителят постоянно работи, за да подобри съществуването на безчет същности в астралния и ментален свят. Въпреки, че на земята той може да има само шепа ученици, в невидимия свят той е постоянно заобиколен от множество същества, които се събират около него, за да получат светлина, топлина и обновление при контакта си с аурата му.
*
Великите учители, които са постигнали целта си да служат на Бога с цялото си сърце, душа и съзнание, са събудили Причинните и Будичните си тела и вибрацията на тези тънки тела може да достигне дори същества от други планети. По същият начин Учители, които живеят на други планети, достигат земните същества и по този начин има вечен обмен и течение, не само в рамките на слънчевата система, но и в целия Космос. Господ не е поставил граници и бариери във Вселената и ако е казано че Любовта е всесилна, то е защото Тя може да достигне звездите и да контактува дори с най-далечните същества.
*
Само Любовта има силата да ви вдъхнови и оживи – само тя! Любовта е велика благодетелка, любовта е самият Бог. Никога не казвайте на сърцето си да спре да обича. Вие трябва непрекъснато да обичате. Обичайте всичко живо, цялото творение, и преди всичко Създателят. Само бъдете внимателни и се уверете че формата на любовта ви и направлението и са каквито трябва да бъдат.
*
Аз знам че само Любовта е в състояние да даде на човек всичко за което жадува защото тя е силата на всички сили. Само Любовта дава сила, оживява и възкресява: само Любовта!
*
Ако имате вярна идея за Любовта, ще бъдете в позиция да работите в сътрудничество със силите на светлината. Вярното разбиране за Любовта е абсолютно необходимо за бъдещето ви. Вие може да не виждате връзката, но аз я виждам много ясно: вашето бъдеще зависи от представата ви за Любовта.
*
Един ученик на Всемирното Бяло Братство трябва да разбере, че за него е благоприятно да изучава висшите степени на Любовта. Защото именно там ще намери Свободата и в тази Свобода вече няма нужда да очаква каквото и да било от другите, а той е този, който непрестанно ще дава.
*
Ако вместо да обичате само личността, физическото тяло на един мъж или жена, вие обичате техния Дух, тяхната Душа, тогава се свързвате с нещо живо, което вече е свързано с Източника, с Господа. И вашата любов ще трае вечно: дори когато остареете, съсухрите се и се сбръчкате като стари ябълки, ще продължавате да се обичате един друг, защото не плътта е тази, която обичате, а това същество вътре в нея, което е образ и подобие на Божественото. В Учението на Всемирното Бяло Братство, мъжете и жените биват обучавани как да се обичат един друг: чрез жената мъжът търси Божествената Майка и се издига чак до Нея, за да възприеме енергия, Светлина и Радост. А чрез мъжа, жената се издига чак до Небесния Отец... и така любовта им никога няма да има край.
*
Никакъв успех и никакво материално състояние не могат да дадат Смисъла на живота, защото Смисълът е нематериален.
*
Истинският прогрес е прогресът в Духа. Това, което зависи от вас са усилията, успехите не зависят от хората. Всичко е в интензивността на молитвата.
*
Най-голямото чудо е преобразяването на човешкото Сърце.
*
В Единството сме в Сърцето на нещата и разбираме как се преплитат всички нишки на Живота. В Реалността няма никакви граници, никакви предели - всичко е Едно. Единицата представя Цялото.
*
Езотеричното Учение е Учение на Единството. Именно съзнанието за това Единство ще застави хората да променят поведението си едни към други. Новият морал ще се основава на една изключителна Наука, която ще подтикне хората да видят, почувстват, усетят и разберат, че всички същества във Вселената са взаимосвързани.
*
Ако човек иска да излекува един болен орган, трябва да се постарае да концентрира мисълта си върху него и да му изпрати лъчи Светлина, които да проникнат клетките, атомите, електроните, за да ги залее с трептения на Светлина, здраве, доброта, благост…
*
Истинското могъщество седи в проникването - и ако Слънцето е всемогъщо, то е, защото прониква цялата Слънчева система. Не говоря за неговите видими лъчи, които биват спирани от твърдите, непрозрачни, непроницаеми тела, а за рентгеновите лъчи, за алфа - бета - и гама-лъчите, както и още много други, които могат да преминат през много дебели пластове метали или минерали и да проникнат чак до дъното на океаните, за да нахранят всички същества.
*
Един път срещнах пастор, който беше написал книга, с която се опитваше да доближи религията до официалната наука - и той представяше Бога като енергия... единствено като енергия! Не, не съм съгласен. Бог е и енергия, това е ясно, но Той е нещо много повече от това! Той е Разумност, Могъщество, Благост, Любов.
*
Когато през 1937 година пристигнах във Франция, казах, че в бъдеще човечеството няма повече да използва нито дърва, нито въглища, нито петрол, за да добива енергия - а единствено слънчеви лъчи. Очевидно, по онова време не са ми повярвали, но сега започват да разбират, че съм бил прав, защото все повече и повече си дават сметка, че източниците на енергия, използвани понастоящем, скоро ще се изчерпят и хората ще бъдат принудени да се насочат към използването на по-фини енергии, които са неизчерпаеми. В бъдеще, благодарение на слънчевата енергия, ще имаме осветление и отопление, ще пътуваме... Хората дори ще се хранят със слънчева светлина.
*
Слънцето направлява всичко във Вселената: то е като диригент или като цар, седнал на своя трон. Когато вземе някое решение, то само подава сигнал - и всички онези духове, които е изпратило тук, на Земята, или на другите планети, бързат да изпълнят заповедите му: променят нещо в атмосферата, в електромагнитните потоци - и от това следват всевъзможни трансформации в растителното, животинското и човешкото царство, в сферата на биологията, психологията, икономиката, както и в социалната сфера! Всичко, което се случва на Земята, е по заповед на Слънцето. Слънчевите изригвания, слънчевите петна не са нищо друго освен знаци, които то дава на цяла една йерархия от Разумни Същества, натоварени с мисията да изпълняват неговите заповеди.
*
Водейки ви към Слънцето, аз ви водя към Христос, Който е Духът на Слънцето. Той самият го е казал: „Аз съм Виделина на света”. Светлината, която осветява света - това е Слънцето. Ала трябва да разберем, че отвъд видимата светлина на физическото Слънце съществува една друга Светлина, която е истинската Светлина на Слънцето: на български я наричаме Виделина - дума, образувана от корена на глагола виждам. Виделина, това е невидимата, вътрешната Светлина.
*
Истинските Учители, скъпи мои братя и сестри, са като Слънцето: те остават в Центъра, не се преместват - раздават от своята Сила, своята Топлина, своята Светлина, своето благословение и своите идеи, но самите те остават в Центъра.
*
Центърът - това е Слънцето. Когато елементите, съдържащи се в Слънцето, се отдалечили към периферията, те се сгъстили, станали непрозрачни, груби, тежки... Това важи и за нас, скъпи мои братя и сестри: отдалечавайки се от Центъра, от Лоното на Бога, ние сме потъмнели, станали сме тежки, бавни, мудни. За да си възвърнем Чистотата и Светлината, трябва да се завърнем в Центъра.
*
Слънцето е центърът на Слънчевата система и всички планети обикалят около него в едно хармонично движение. Това хармонично движение на планетите около Слънцето трябва да го „отпечатаме“ вътре в собствените си клетки. Но за тази цел е необходимо ние също да намерим Центъра вътре в себе си - Слънцето, Духа, Бога. В този миг всички частици на нашето същество влизат в ритъма на Всемирния Живот - и това, което преживяваме като чувства, усещания и състояния на съзнанието, е толкова прекрасно, че няма думи, с които да го изразим.
*
Най-могъщият Център, който има силата да ни пази и защитава - това е самият Бог; и ние трябва да се държим здраво за тази точка, за този Център, за да може силата, която Той събужда вътре в нас, да спира съществата, които винаги са готови да ни навредят.
*
Когато човек реши да се завърне в Центъра, настават промени в цялото му същество.
*
Истинската педагогика е педагогика на Центъра: ако вътрешно сте благородни, справедливи и честни, дори и нищо да не казвате, ще правите хората около себе си благородни, справедливи и честни.
*
Повярвайте ми, за вас няма нищо по-важно от това да любите Създателя. Всичко останало идва впоследствие. Благодарение на тази Любов, всичко се нарежда, урежда, регулира и хармонизира; и дори човек да не постигне някакви видими резултати в това прераждане, това нищо не означава; защото Съществата там, Горе, които бдят над нас, ни поглеждат и казват: „Ето едно разумно същество“ - и ни дават своето одобрение и своето благословение.
*
Трябва да работите първо за намирането на центъра на нашата система, Слънцето - онзи извор, от който блика животът; а след това, на Духовен план, да намерите Онзи, Който е най-великият, най-могъщият Център - Господ, за да ги свържете със своя собствен Център, който е Искрата вътре във вас, вашият Висш Аз, защото единствено тогава най-накрая ще намерите отново себе си, ще откриете Истината.
*
Учението на Всемирното Бяло Братство има за цел единствено да ни научи как да реализираме Единството в себе си: Единството на трите начала вътре в нас - ум, сърце и воля; Единството на цялата ни деятелност на физически, психичен и духовен план, Единството на нисшия и Висшия ни Аз. Да, това Единство може да бъде постигнато само ако неизменно поддържаме, като абсолютна основа вътре в нас, този всемирен Център, Който структурира и организира нещата, подрежда ги йерархично, създава и крепи връзките помежду им. Благодарение на тази Философия на Единството, ние можем да обясним и разрешим всички въпроси.
*
Всеки ден трябва да се приближаваме към Единството. Най-сигурният метод за постигане на това е всеки от нас първо да внесе Единството вътре в себе си. Впрочем то е и най-трудното.
*
Истинското Единство - онова, към което трябва да се стремим и към което да се приближаваме все повече и повече, може да се сравни с това на Слънчевата система. Слънцето е там, в центъра, и всички планети обикалят около него по своята орбита - нито една не се отклонява от своята траектория, от пътя, който й е предначертан от Космичния Разум. Същото Единство човек трябва да постигне вътре в себе си. Именно това подразбира истинското ученичество: как да живеем, да мислим и да чувстваме, така че всички частици, изграждащи нашето физическо тяло, психичните и духовните ни тела, да урегулират своето движение спрямо онова Слънце, което е вътре в нас: нашият Божествен Аз, нашият Дух.
*
За да можем да управляваме живота си, най-важното е да знаем, че всичко е Едно.
*
Ако посветите живота си на една възвишена цел, той ще се обогати, ще се зареди със сила и интензивност.
*
Ако вие изберете трудния път, Бог ще ви изпрати на помощ ангелите. Тръгнете ли по пътя на лекото, рано или късно ще ви се наложи да се върнете и поемете отговорностите, от които сте се изплъзнали.
*
Да се живее с любов, значи да се живее в състояние на висше съзнание, състояние, което дава отражение във всички неща от живота, което внася пълна хармония и равновесие в човека, състояние, което е извор на радост, сили и здраве.
*
Всичко, което получавате от другите под формата на упреци или омраза, вие трябва да се стараете да преобразите. Така скалното късче при подходящи условия се превръща в скъпоценен камък. Това е истинската алхимия. Щом земята го прави, защо да не можем и ние? Важното е да мислите за това.
*
Приемете слънцето за модел. През деня се самонаблюдавайте, анализирайте и се питайте: „Излъчвам ли , раздавам ли аз светлина? Стоплям ли сърцата на хората? Нося ли им живот?“ Да! По всяко време на деня си задавайте тези въпроси, защото в тях е скрит ключът за вашето усъвършенстване.
*
Ако се поставите в служба на Небето, за да работите за реализирането на Царството Божие и Божията справедливост на земята, над вас ще се разпростре едно огромно покровителство. До вас ще крачат светли същества, за да ви подкрепят и просвещават.
*
Ако поставите Бог над всичко във вашия живот, над всичките ви желания, над всичките ви лични интереси, това ще доведе до големи промени за вас. Вие ще се превърнете в един организиран свят. Да поставиш Бог начело на своето същество, значи да намериш точка - център на абсолютното си равновесие.
*
Който търси честно Истината, ще я намери.
*
Не съществува Истина извън Единството.
*
Търсете Любовта в нейният Източник.

