Хермес (Тот,  Техути, Та Кхора)

Хермес (Тот, Техути)

Елеазар Хараш:

Хермес е по-външното име, старото му египетско име е Тот, а по-старото му име е Техути (Та Кхора; съкратено Та Кху); понякога се превежда като Дехути, но по-правилното е Техути. Означава “Бог на Мъдростта”, има и други значения. Означава още: “Господар на свещените думи”.  Има три вида Тот: Древният Тот, преди Атлантида, после Тот в Атлантида, после Тот в Египет и едно отражение като Хермес Трисмегист в Гърция. Истинският, древният Тот е, който е направил най-голямата услуга на планетата, внесъл е писмеността, той е видоизменил и развитието… Според Та Кхора, или Хермес, или Тот, истинолюбието е единственият път към съвършенството и според него съвършеният човек е съвършената религия.

Хермес е посветен в Храма на Слънцето още в Атлантида. После той става водач на преселниците от Атлантида. Той минава през северните брегове на Африка и се установява в Египет. Хермес е представител на Небесното Посвещение. Той е единственият, който посвещава Египет в тайните доктрини. Казва: „Всички неща са свързани с тайни сходства“. Самото име Хермес е талисман и значи „вълшебен звук“. В главната си книга за тайната наука той разкрива тайните на Огъня. 

Хермес има пряка връзка с Озирис - Божествения разум, който му се открива. Той е използвал най-дълбокия окултен метод: потъване в дълбоко размишление за тайните на живота, който се намира в огнените глъбини на Духа. 

Под лапите на Сфинкса се намират тайните книги на Хермес – не 22-те известни, а книгите по магия и окултизъм, където магията се е смятала за чиста духовна мъдрост и се обяснява как думите да се напояват с истина, чистота и енергия — съвсем други правила, друга наука. Дори и да ги намерят, много от тези книги са написани на древните свещени езици и тук няма да помогнат преводите.

За Хермес няма затворени пространства, всичко е врата, Арамон. Има 42 книги писани, седем апокрифа и освен това над 36 000 книги, писани от жреци чрез него и посветени на него, в негово име. 

Хермес е един от учениците на Старците. 

 

Вдъхновения от Хермес:

Бог е пожелал да бъде невидим за очите, но видим за Сърцето.

*

Единственото наслаждение за човека е знанието за Величието на Бога.

*

Човекът е образ и подобие на Бога, защото Бог е дал на човека нетленен образ, за да може Той сам да бъде в тебе и ти в Него.

*

Неговото Единство не е нищо друго, освен Духът Му, обхващащ цялата Вселена.

*

Отец, Творецът на всичко, няма нито баща, нито майка. Той е произлязъл от Самия Себе Си – Себероден. Отец е Единственият, Който не се нуждае от име, понеже няма име, което да Го обхване.

*

Мъдреците са по-висши от съдбата. Те не се наслаждават на щастието, което съдбата дава, защото те владеят своите желания – и разумни, и неразумни.

*

Чистотата отстранява злото.

*

Всеки човек може да извиси Бог в себе си.

*

Ти говориш – Бог е невидим. Не говори така, защото кой е по-явен от Бога? Няма нищо, което да не е Бог.

*

Когато говориш със свещени думи за нещата, сърцата на Нетерите (Боговете) сияят.

*

Когато Любовта те роди, ти беше душа; когато се отдели от Любовта, смъртта те взе в своите ръце.

*

Който е преодолял собствената си тъмнина, е съхранил Любовта си.

*

И в най-големия мрак да потънеш, Истината е в тебе – само насочи взора си към нея и мракът ще потръпне.

*

Ако говориш правилно, ти си отваряш врата към Мъдростта. Ако не говориш правилно, мракът те заключва.

*

Заключената уста е заключена тайна – тя е видяла Истината и умее да я съхранява. Който умее да съхранява Маат - Истината, той е син на Тайната, син на Безкрая.

*

Истината се възприема чрез ушите, извира чрез устата, сияе чрез очите, съхранява се чрез сърцето, живее чрез душата, възнася се чрез Духа. Който е разбрал това, не принадлежи на света.

*

Ако имаш свещена Любов, ти също ще живееш сред страдания, но ще бъдеш над тях.

*

Между човека и Истината съществува най-древната връзка на Земята.

*

Който е осветил мрака си, се превръща в Храм.

*

Това, което е горе, е и долу, за да предизвика възхищението си в собствената си същност.

*

Животът става дълбок и истинен само когато е насочен към невъзможни постижения.

*

Любовта към Нетер, т. е. към Бога, е единственият Огън, който никога не угасва.

*

Твори Истината и ще преуспееш на Земята и във всички светове. Но Истината е повече от световете, тя надживява световете.

*

Моето учение е Бездна, в която оцеляват само тези, които обичат Истината докрай.

*

Който е видял Истината, той е видял нещо повече от света и вселената. Който е видял лицето на Истината, той е видял славната победа над мрака. Виждането е победата. Докато не си видял Бога, мракът е победител.

*

Чети книгата на Любовта, ако искаш да разбереш живота си.

*

Пчелата вади не мед от цветята, а своето безсмъртие.

*

Животът е хубав не когато си щастлив, а когато Нетер е доволен от тебе (когато Бог е доволен от тебе).

*

Говори като светлината и ще станеш светлина.

*

Който обича Истината, той вижда много надалече, той вижда отвъд нещата.

*

Истината знае как да се справи с всяко зло. (Египтяните имат една такава формула срещу враговете си: “Нека Истината те отклони от моя път!”)

*

Бог може да бъде разбран и познат само от Своите избрани, защото сам Той ги обучава; но те също не намират слова, чрез които да Го преведат на човешки език.

*

Отдели тънкото от грубото.

*

Само Любовта е Реалност. Любовта е над Космоса. Когато Космосът е в унищожение, Любовта е недосегаема и процъфтява.

*

Знанията са обрекли човека на робство, защото те са ограбили Божествеността, , обезличили са и Любовта, и Бог, макар че говорят за Бог.

*

Ако твоята Любов не е погълнала твоето знание, ти си в опасност.

*

Знанията никога не могат да те пречистят: те нямат тази способност, защото те са Змия. Змията е страстта, която е преобразила Любовта в смърт. Превръщането на страстта в Любов е превръщане на смъртта в Живот.

*

Чрез Любовта Бог е формирал Себе Си в човека. Любовта в теб е единствената плодородна земя.

*

Любовта към Истината е изтръгване от слепотата на света.

*

Истината е Тази, Която пролива Светлина върху невидимите неща.

*

Непорочно зачатие означава да се зародиш в своя собствен Дух, в своята Божественост.

Само този е достоен да вижда тайните на Небето, който има трите ключа: смелост, воля и да умее да мълчи.

*

Когато победиш себе си, ще получиш отговор на всеки въпрос.

*

Бог е Бащата, Словото е синът, а тяхното съединение е животът.

*

Виждането става, когато Словото е вътре в тебе.

*

Когато победиш всичко отрицателно в себе си, смъртта вече няма власт над теб.

*

Човешките духове трябва да се родят в материята, за да я победят, за да се усъвършенстват чрез борба и придобиване на по-голяма зрялост. Така духовете ще се изкачват все по-нагоре и колкото по-нагоре се изкачват духовете, толкова повече светят и толкова повече Любов излъчват, докато се върнат отново и се слеят с Пра-огъня.

*

Посвещението - Това е късият път на еволюцията, но това е само за Избраните.

*

Озирис спасява, като привлича Душата с лъчите си и я освобождава от смъртта.

*

Волята е основен закон, с който се строи всичко във Вселената. Хората са призовани към съвършенство. Онова, което в теб вижда и чува, е Словото.

*

Всички явления в природата са Духовни процеси.

*

Който върви по Пътя на съвършенството, Свещените книги не са необходими за него, защото той вече е поет от Древната сила - Огъня, поет от самия Дух.

*

Чистото Слово е метод за увеличаване на жизнената енергия.

*

Бог управлява хората чрез самите тях. Нечистите духове са пленени от материята. Истинската воля е мощна и свободна енергия.

*

Свещеното име Озирис е Ключ - това име е и Мярка.

*

Там, където Божествените закони имат власт, се явява красотата.

*

Всяко удоволствие задържа човека в неговото развитие.

*

Нашата воля е изворът на нашата сила. Духовете, които са без воля, живеят в лоша и тежка атмосфера.

*

Когато придобиеш Любовта, ти ще излъчваш светлина, на която злият не може да устои. Когато познаеш Истината, тогава ще развиеш магическите сили в себе си.

*

Висшите излъчвания съдържат магията, която държи враговете в плен. Концентрацията разсейва тъмнината, това е метод.

*

Там, където вибрациите са най-бързи, там се намира Духът.

*

Нито един език не може да каже нищо съществено за Нетера (т.е. за Бога). Нито една мисъл не е в състояние да Го разбере. Бог може да бъде разбран и познат само от Своите Избрани, защото Сам Той ги обучава; но те също не намират слова, чрез които да Го преведат на човешки език.

*

Материята не е вещество. Тя е само една видимост, тя е едно взаимодействие: изглежда видима, но това не е вещество - това е Тайнство в скрито движение.

*

Знанието може да ти донесе някаква помощ, но това не е реална помощ: това не е Реалност, това не е Пътят. Само Любовта е Реалност.

*

Любовта е Висша мярка за Чиста Духовност и Божественост. Тази неизкушаема Любов е Духът на Божествеността, а Божествеността е зад пределите на всичко сътворено. Търси Мъдростта в неизкушените Същества - това са истинските Мъдреци, истинските хора.

*

Молитвата е Свещено Духовно творчество. Тайната на Любовта е в това, че Тя създава твоята Вечност.

*

За да може ученикът да има живот (става въпрос за живот в Пълнота), той трябва да умее да желае, трябва да разбира Свободния избор.

*

Когато страданието и радостта еднакво те водят към твоята Цел, това е признак на Истината.

*

Да дадеш Дух на човека, значи да дадеш Посвещение.

*

Човекът се страхува от времето, времето се страхува от пирамидите. Пирамидите се страхуват от Мистерията.

*

Ти се усъвършенстваш единствено, когато търсиш Истината — това е начинът.

*

Тялото е твоята съдба, душата е твоето предопределение, това означава: твоята Божествена съдба, а духът е твоята Истина.

*

Не се тревожи за тялото си, съдбата ще си го вземе; не се тревожи за предопределението — то принадлежи на Божествения разум; и не се тревожи за духа си — той принадлежи на Истината, той е син на Истината. Човешкият дух е син на Истината.

*

Светлината Му е в излишък. Толкова много светлина има в Себе Си, че тя е в излишък. Именно от тази светлина се е създал мракът, понеже е толкова ослепителна и толкова в излишък, преляла е и се е създал особен род мрак, който скрива самото лице на Абсолюта.

*

Той, Великият, изпраща светлината Си на тези, които съществуват и на тези, които не съществуват (става въпрос за обикновените хора и за пробудените). Но несъществуващите не могат да приемат светлината Му и се натъжават. Несъществуващите нямат още дух.

*

Който се е завърнал в тишината, се освобождава от влиянието на звездите. В тишината няма предопределение. Нищо не може да влияе, ако някой се е върнал в дълбоката тишина.

*

Значението на змията е символично. То означава наставник. То е наставник за тези, които са изгубили любовта. Тези, които са изгубили любовта, трябва да имат наставник и змията се явява наставник и възродител.

*

Една от молитвите на Хермес: 

Само Тебе призовавам, защото Твоето слово създава светлина.

*

Тишината винаги гледа в посоката на Истината, посоката на вечността. Там гледа и Сфинксът.

*

Можеш да познаеш Бога само когато си станал Бог.

*

Чистите думи създават Духа на нещата. Естеството на Боговете е Чист Дух. Който е създаден от Истината, живее като Дух.

*

Само най-мъдрите отгатнаха Тайната Истина за Бога. Те отгатнаха Истината, но не Я постигнаха, но Тя стана техният Път.

*

Всеки, който не е очистил словото си, не може да види Светлината си и Пътя си. Той не може да се познае, защото само Чистото Слово е Син на Бога.

*

На Сина е позволено да познае Светлината на своя Баща.

*

Който е придобил своето Чисто Съзнание - Свръх-чисто, е свободен.

*

Бог не е Дух - Той е по-дълбоко нещо от Духа, но трябвало да слезе в Духа по необходимост: и Той е станал Дух; но в своята Дълбока Тайна, Той не е Дух, Той е Мистерия.

*

Това, което си направил с Любов - казва Тот, - това е твоето Тайно бъдеще.

*

Вътре във Вселената няма голямо зло; вътре във Вселената работи това зло, което превръща нещата в добро.

*

Ако в твоята голяма скръб не се зароди Слънце, ти не познаваш Бога.

*

Свещеното Слово е такава Дълбочина, че може да завърже всякакви събития.

*

Който се докосне до нашето Учение, рискува живота си.

*

Истината трябва да извира от твоето говорене и от твоето мълчание. Когато говориш, трябва да създаваш злато; когато мълчиш, трябва да пиеш злато.

*

Всичко е Сияние.

*

Постигането на Нетер е възможно. То изисква само едно нещо: ОГРОМНА ЦЕЛЕУСТРЕМЕНОСТ